Periodontīts: simptomi, ārstēšana, fotogrāfijas un sekas

Satura rādītājs:

Anonim

Lielākā daļa cilvēces vismaz vienu reizi dzīvē ir saskārusies ar smaganu problēmām. Daudzi viņiem nepievērš uzmanību. Ja ievērosi šo principu, tad drīzumā vari palikt vispār bez zobiem vai piedzīvot sāpes, kuras vēl neesi izjutusi. Šajā rakstā mēs analizēsim periodontīta simptomus, ārstēšanu un rašanās cēloņus. Periodontīts ir akūta smaganu slimība, kas, ja netiek pienācīgi ārstēta, var progresēt līdz akūtākai stadijai, ko sauc par periodonta slimību.

Zinātniskā un medicīniskā ziņā šī ir zoba balsta aparāta iekaisuma slimība, kas ietver sakņu cementu, šķiedru periodontu, dobuma kaulu un smaganu.

Periodontītu var pamanīt ļoti viegli. Cilvēkiem, kuri cieš no šīs slimības, sliktas mutes dobuma kopšanas dēļ periodontīta simptomus var konstatēt aplikuma un akmeņu veidā. Ir zobu spēle (t.i. mobilitāte) unatsedzot savus kaklus. Bieži vien šādas slimības pavada asiņošana un slikta elpa. Noskaidrosim šīs slimības cēloni cilvēkiem.

atšķiras no veseliem zobiem

Izskata iemesli

Patiesais galvenais periodonta simptomu parādīšanās cēlonis ir nepietiekama mutes kopšana, kā rezultātā uz emaljas virsmas uzkrājas daudzi kaitīgi mikroorganismi, kas veicina aplikuma parādīšanos.

Zobārsti identificē cilvēku grupas, kuras ir visvairāk uzņēmīgas pret šādām slimībām:

• Vāja imūnsistēma.
  • Slikti ieradumi.
  • Kļūda.
  • Neārstēts kariess.
  • Metabolisma traucējumi periodonta audos.
  • Vitamīnu un minerālvielu trūkums.

Ir svarīgi nesākt ārstēt periodontīta sākuma stadijas, jo nākamais posms būs ļoti grūts. Hroniska periodontīta simptomi galvenokārt izpaužas cilvēkiem ar neārstētu kariesu vai mehāniskiem zobu bojājumiem. Nav izslēgta iedzimta nosliece uz šo slimību.

Simptomāti

Periodontīta simptomi

Nozīmētā periodontīta ārstēšana un simptomi ir atkarīgi no slimības smaguma pakāpes. Tos iedala vieglās, vidējās un smagās formās. Pēc kursa ilguma - hroniska un akūta, un pēc rašanās vietas - lokalizēta un vispārināta.

Akūtā periodontīta forma tiek uzskatīta par visizplatītāko formu salīdzinājumā ar citiem veidiem. Ja jūs laikus nemeklējat palīdzību,pie speciālista vai nepiešķirt tam nekādu nozīmi, tad to var sarežģīt šādi simptomi:

• Pastiprināta smaganu asiņošana, maz saskaroties ar tām;
  • izteikts aplikums un zobakmens izskats;
  • Palielināta zobu kustīgums;
  • mīksto audu apsārtums;
  • atsedz zoba kakliņu.

Aprakstiet sīkāk periodonta kabatu slimību starp zoba sakni un smaganu. Periodontīta gadījumā tie var saturēt akmeņus, strutas un asins recekļus. Ja periodonta kabata ir līdz 4 mm un nav spēcīgas zobu mobilitātes, tad šis ir viegls posms. Stadijā, kad veidojas kabatas no 4 līdz 6 mm un ir jūtama kustīgums, tad šī ir vidējā stadija. Šo posmu raksturo arī tas, ka vietās, kur atrodas kanāliņi, ir jūtamas ārkārtīgi nepatīkamas sāpes un smaganu asiņošana. No mutes var būt nepatīkama smaka. Kabatas dziļums, kas pārsniedz 6 mm, norāda, ka pacientam ir sarežģīta slimības gaitas forma. Zobu pretdarbība var rasties visos virzienos, kā arī mīksto audu zudums starp tiem. Smaganas asiņo pie mazākās saskares ar tām, un ir ļoti spēcīgas sāpīgas sajūtas.

Iepriekš mēs sadalījām periodontīta veidus lokalizētajos un ģeneralizētajos. Apskatīsim abus gadījumus sīkāk.

Slimības simptomi

Lokalizēts

Sugas nosaukums cēlies no vārda "lokalizācija", tas ir, tai ir noteikta atrašanās vieta. Šāda veida iekaisums pilnībā nenosedz zobu, bet atrodas iekšpusēvairāki zobi. Visbiežāk cēloņi ir nepareizs saliekums vai trauma, nekvalitatīvs zobārsta darbs plombējot vai zoba protezēšana.

Neskatoties uz to, ka tiek skarta tikai viena zoba ligzda, bieži slimības cēlonis ir kariess, kas attīstās no cita zoba, kas robežojas ar smaganu. Traumas rodas, ja starp zobiem iekļūst asi pārtikas gabali. Daudzos gadījumos, mēģinot izvēlēties šo visneveiksmīgāko ēdiena gabalu, mēs izmantojam zobu diegu vai zobu bakstāmo. Šajā gadījumā notiek smaganu traumas.

Lokalizēta periodontīta simptomi:

1. Jūtos vaļīgi zobi.
  2. Ēšanas diskomforts.
  3. Ēdiens nonāk starp zobiem, izraisot asas sāpes.
  4. Slimās smaganu zonas nostiprināšana vai retināšana.
  5. Periodontālo kabatu izskats, kas kļūst iekaisuši, kad tajās nonāk pārtika, ūdens utt.
  6. Zobam blakus esošo audu vājināšanās un bojājumi. Pēc tam tas var novest pie tā noņemšanas.

Vispārināts

Šī ir nopietnāka smaganu slimības forma, jo tajā ir ietvertas divas lokas vienlaikus, kas nozīmē gandrīz visu muti.

Ģeneralizēta periodontīta simptomi:

1. Gingivīts, kas noved pie pilnīgas audu iznīcināšanas, kas ieskauj zobu.
  2. Periodontālo kabatu patoloģija.
  3. Vājināti kauli.
  4. Ļoti spēcīga zobu kustīgums, kas izraisa zobu zudumu.
  5. Asas sāpes, smaga asiņošana zoba pamatnē.
  6. Zobu plūsmas izpausmeinfekcijas rezultātā periodonta kabatā.
  7. Periodontālās kabatas veidošanās, no kuras cēlies nosaukums "periodontīts".

Parodonta iekaisumam ir dažādi slimības gaitas veidi, galvenokārt tā attīstībai ir trīs iespējas:

• Zoba ārējās daļas lūzums.
  • Iekaisuma procesa izpausme telpā starp kaulu un zoba sakni, kā rezultātā padziļinās un palielinās kaulu kabatas.
  • Iekaisuma izplatīšanās periostā, kas kaula rezorbcijas laikā periodonta kabatā veido strutas.

Visi šie procesi var noritēt gan atsevišķi, gan kombinācijā viens ar otru.

Lai atklātu, cik tālu sakāves ziņā ir izdevies, varat izmantot rentgena starus. Periodontīta simptomu rentgena fotoattēls parādīs, cik daudz zobu audu tiek iznīcināts no ceturtdaļas līdz visas saknes garumā.

Slimības, ko izraisa periodontīts

Periodontīts var rasties, nevis izolētā veidā. Tas var ietekmēt gan tuvumā esošās mutes dobuma zonas, gan vājināt ķermeni kopumā. Piemēram, ja periodontīta izraisīta infekcija iekļūst pulpā, tad tā var izraisīt tās iekaisumu, tas ir, pulpītu. Ar biežiem slimības recidīviem var rasties iekaisums un kaulu audi osteomielīta formā. Retos gadījumos periodontītu sarežģī mīksto audu iekaisums.

Cilvēki bieži jauc divas slimības, kurām vārdos ir vienādas saknes - periodontīts un periodonta slimība.

Kāda ir atšķirībastarp periodontītu un periodonta slimību?

Atšķirība starp periodontītu un periodonta slimību

Šiem jēdzieniem ir vairākas atšķirības vienam no otra, taču ne velti šiem diviem vārdiem ir vienādas saknes. Fakts ir tāds, ka vairāki periodontīta simptomi sakrīt ar periodonta slimības simptomiem.

Parodontīta raksturojums

• Smaganu iekaisuma process, ko pavada akūtas sāpes un lēkmes.
  • Visbiežāk atrašanās vieta aptver apmēram vienu vai divus zobus.
  • Smagas asiņošanas lēkmes, kas neapstāsies.
  • strutojošu veidojumu parādīšanās periodonta kabatās, kuru dēļ rodas to palielināšanās.
  • Zobi trīc jau iekaisuma sākuma stadijā.
  • Ēšanas laikā skaidri izpaužas smaganu pietūkums un pietūkums, kā rezultātā pacientam rodas stipras sāpes.
  • Ja neārstē, zobu izkrišana 2-3 gadu laikā pēc slimības sākuma.

Un kas raksturīgs periodonta slimībai?

• Nav iekaisuma.
  • Vispārīga simptomatoloģija, kas attiecas uz visu augšējo vai visu apakšžokli. Reti ir gadījumi ar visa mutes dobuma bojājumiem.
  • Tīrīšanas laikā smaganas kļūst vājas un asiņo.
  • Zobu izkrišana var rasties pēc diezgan ilga laika perioda - no 10 līdz 12 gadiem.
  • Smaganu pietūkums ir reti sastopams un rodas tikai ļoti progresējošās slimības stadijās.
  • Atšķirībā no periodontīta, periodonta kabatu klātbūtne vispār navobligāti. Pat ja tie ir izveidojušies, ar to tīrīšanu īpašu problēmu nebūs.
  • Smaga zobu jutība, ēdot pārāk aukstu vai karstu ēdienu.
  • Ķīļveida defektu veidošanās, kas veidojas uz zobu pamata zonām.

Ārstēšana

Simptomu ārstēšana

Parodontīta simptomu ārstēšana ir atkarīga no iekaisuma pakāpes un formas. Smagas formas gadījumā jums nekavējoties jāmeklē medicīniskā palīdzība, tāpat kā ar jebkuru citu ar mutes dobumu saistītu slimību. Pēc konsultēšanās ar speciālistu tiks noteikts ārstēšanas kurss. Ja nepieciešams, tiks veikta ķirurģiska iejaukšanās zobu vai smaganu daļas noņemšanas veidā. Lai uzzinātu, ko sagaidīt, varat redzēt periodontīta simptomu ārstēšanas fotoattēlu. Rūpīgākai slimības izpētei tiks nozīmēta rentgena diagnostika. Pēdējos gados ar slimības vieglāko stadiju ir iespējams cīnīties ar ultraskaņas palīdzību no akmens un aplikuma no zobu virsmas. Tam ir būtiska nozīme cīņā pret periodontītu. Ja jūs laikus neizmantojat periodontīta simptomu ārstēšanu, vairumā gadījumu recidīvs ir neizbēgams. Bet pat pēc šādas procedūras nevajadzētu atslābināties, jums jāiemācās rūpēties par mutes dobumu. Nākamais solis ir darbības, kuru mērķis ir mazināt iekaisumu un samazināt smaganu asiņošanu, pietūkumu un pārmērīgu sāpīgumu. Tas ir sadalīts divos virzienos:

1. Aktuāla ārstēšana.
  2. Sistēmiska ārstēšana.
  3. Ķirurģiskā.
Ārstēšana ar lāzeru

Vietējais

Šīs ārstēšanas būtība ir tāda, ka infekcija tiek izskalota ar īpašu antiseptisku šķīdumu un gēla aplikāciju palīdzību. Procedūras var veikt gan mājās, gan slimnīcā. Tās jāveic 10 dienas ar biežumu 2 reizes dienā. Neaizmirstiet, ka sākuma stadijā periodontīts tiek ārstēts mājās bez problēmām.

Sistēma

Zobārsts izraksta medikamentu recepti uz noteiktu laiku. Zāles tiek parakstītas gan ampulu veidā intramuskulārām injekcijām, gan tablešu veidā. Parasti ārstēšanas ilgums ir vismaz 10 dienas. Sākotnējās stadijās periodontīta ārstēšana ar antibiotikām norit ļoti labi, ko nevar teikt par smago slimības attīstības scenāriju.

Parodontīta ārstēšanai var nozīmēt fizioterapiju. Bet tas palīdzēs atbrīvoties tikai no simptomiem, nevis no pašas slimības.

Ķirurģiskā

Ķirurģiska iejaukšanās ir ieteicama pacientiem ar dziļām periodonta kabatām un ievērojamu sakņu iedarbību. Tas ir paredzēts pirmo divu veidu ārstēšanas neefektivitātei. Bieži tiek veikta standarta gingivektomija (skartās smaganas daļas izgriešana), kaulu kabatu kiretāža (mazgāšana un akmeņu noņemšana, kam seko ārstēšana ar zālēm) un lāpīšanas operācijas. Lai dziedinātu kaulaudu, periodonta kanāli tiek piepildīti ar īpašu materiālu. Bieži tiek izmantota arī audu reģenerācijas metode. Būtība ir tāda, ka kolagēns vai sintētiskās membrānas aizpilda kaulu audu daļas,kas rezorbējas periodontīta ietekmē. Periodontīta simptomi un ārstēšana bērniem ir līdzīgi kā pieaugušajiem. Tikai ļoti maziem bērniem šī slimība tika pārnesta genomā, bet vecākiem bērniem - nepareizas mutes dobuma kopšanas un piena zobu zuduma dēļ. Ir arī daudzi veidi, kā tikt galā ar šādu nepatīkamu kaiti. Piemēram, depulping un splinting.

Depulping

Depulpācijas procedūra

Šī ir operācija, kuras laikā tiek noņemts zobu nervs, ko sauc par pulpu. Šāda veida darbības izmantošanas iemesls ir nepieciešamība novērst mīksto zobu audu patoloģiju. Apzīmēta arī kā indikācijas:

1. Pulpīts.
  2. Kariess, kas norijis gandrīz visu zobu.
  3. Parodontīts.
  4. Zāļu un skābju negatīvā ietekme uz mīkstumu.
  5. Zobu sakņu sāpes.
  6. Neirovaskulārā saišķa atvēršanās traumas, šķeldošanās vai medicīniskas kļūdas rezultātā ārstēšanas laikā.

Ar periodontītu lieto šādos gadījumos:

• Dziļu periodonta kanālu veidošanās, kuru dziļums sasniedz divas trešdaļas no zoba saknes.
  • Nepieciešamība pēc zobu ekstrakcijas, protezēšanas.
  • Atrofē vairāk nekā pusi no kaula saknes garuma.

Pēc zoba depulpācijas samazinās tā kustīgums, tiek noņemtas iekaisuma pazīmes. Pēc šīs operācijas periodontīta simptomu novēršanai tiek nozīmēta ārstēšana mājās.

Splinting

Zobu izgriešana

Šī procedūra ļaujpiestipriniet zobus kopā. Pateicoties pagaidu riepām, zobs ir cieši nostiprināts, un tādējādi košļājamā slodze no zobiem tiek pārnesta uz žokļiem. Ar periodontītu, kad atsegts zoba kakls, palielinās to kustīgums. Šo procedūru izmanto, ja pacientam ir otrā vai trešā zobu kustīguma pakāpe. Periodontīta simptomu ārstēšana ar zālēm turpinās uzlabot šinu iedarbību.

Riepas var uzstādīt dažādos veidos. Mēs uzskaitām galvenos:

• Imobilizācija ar stiklšķiedru. Šīs metodes priekšrocības ir neredzamība un maksimāla nesāpīgums.
  • Kabeļu izskats, izgatavots, izmantojot aramīda pavedienu, kas ļauj stingri nostiprināt zobus.
  • Aizdares skats ir zobu aizmugurējās sienas nostiprināšana ar lokveida metāla karkasa palīdzību. Šīs metodes priekšrocības ir tādas, ka dzelzs rāmis ir ļoti izturīgs un spēj izturēt lielas košļājamās slodzes.
  • Ir speciāli kroņi, kas kvalitatīvi nošķeļ zobus ar periodonta slimību. Lai uzliktu vainagu, jāizgatavo īpašs dizains ciešai zobu griešanai. Materiāls var būt metāls vai keramika.

Ja šāda operācija tiks veikta savlaicīgi, tā novērsīs problēmu un atvieglos cilvēka dzīvi.

Periodontīta ārstēšana

Tradicionālā medicīna

Protams, ja jūs ciešat no elles sāpēm, vislabāk ir ārstēt periodontīta simptomus ar antibiotikām. Bet sākumposmā var iztikt ar skalošanas novārījumiem no sausiem kliņģerīšu, salvijas, asinszāles ziediem,margrietiņas un liepas. Gatavošanas metode ir diezgan vienkārša. Vienā glāzē verdoša ūdens izšķīdina ēdamkaroti maisījuma un atstāj uz stundu brūvēt, pēc tam izkāš. Runājot par tautas līdzekļiem, šādas metodes ir sevi pierādījušas no labākās puses:

• Smiltsērkšķu eļļas losjoni.
  • Spirtā mērcēta propolisa tinktūra.
  • Ļoti stipra melnā tēja ar ļoti mazu ķiploka daiviņu.
  • Noskalo ar jūras sāls un sodas šķīdumu.

Visas procedūras ieteicams veikt pēc zobu un smaganu tīrīšanas, 2-3 reizes dienā. Lai skaidri redzētu, kā tie tiek veikti, varat noskatīties video vai fotoattēlu par periodontīta simptomu ārstēšanu.

Gadījumā, ja šo iekaisumu nācies pārciest nelaimīgas nelaimes dēļ, nesteidzieties satraukties. Pareizi kopjot mutes dobumu, no periodontīta var izvairīties. Sekojiet līdzi savu smaganu un zobu stāvoklim, reizi pusgadā izietiet profilaktisko apskati un, ja situācija to prasa, savlaicīgi veiciet medicīniskās procedūras, kas neļaus jūsu smaganās valdīt baktērijām.